Jak dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki?

Pierścionki kupujemy na różne okazje. Najbardziej uroczysta to bez wątpienia zaręczyny, ale elegancki pierścionek będzie też idealnym prezentem na urodziny, święta czy rocznicę. Z kolei obrączki to ważny element ceremonii ślubnej. Jak zmierzyć rozmiar palca i dobrać obwód pierścionka lub obrączki? Przygotowaliśmy poradnik.

Jak powinien leżeć pierścionek na palcu? Oczywiście doskonale! To ważne, bo nosimy go przecież, podobnie jak obrączkę, codziennie lub bardzo często.

Wybór rozmiaru pierścionka bywa jednak dużym wyzwaniem. Nie jest łatwo zmierzyć obwód palca, szczególnie gdy osoba obdarowywana pierścionkiem nie może o naszej niespodziance wiedzieć.

Na szczęście jest sporo prostych sposobów, które pozwolą nam dobrać rozmiar pierścionka i wybrać rozmiar obrączek.

Rozmiar pierścionka i obrączki – co warto o nich wiedzieć?

Zbyt szeroki pierścionek będzie ześlizgiwał się z palca. Zbyt ciasny – uciskał. Jaki jest idealny rozmiar pierścionka? Taki, który przez kostkę palca przechodzi z lekkim oporem, ale na nasadzie palca „siedzi” już luźno i lekko, tak, że można nim obracać. No i najważniejsze – pierścionek powinien dać się z palca zdjąć, i to o każdej porze dnia, także wieczorem, kiedy fizjologicznie dłonie mogą być nieco spuchnięte.

Co warto wiedzieć o rozmiarach pierścionków i obrączek? Każda dłoń jest inna i na swój sposób unikalna. Co więcej, palce prawej i lewej dłoni u danej osoby mogą się różnić. Zwykle grubsza jest ta dłoń, którą częściej się posługujesz. U większości z nas palce prawej dłoni będą więc nieco większe niż te u dłoni lewej.

Rozmiarówka pierścionków powinna też uwzględniać to, na jakim palcu będziesz nosić ten element biżuterii. Sąsiadujące ze sobą palce, np. środkowy i serdeczny, mogą się od siebie różnić o jeden albo nawet o dwa rozmiary.

Najczęściej nosimy pierścionki na palcu wskazującym lub serdecznym, ale współczesne trendy zachęcają do noszenia kilku pierścionków naraz. Warto więc uwzględnić to, że mogą i powinny mieć nieco różniące się rozmiary.

Zwróć uwagę na szerokość pierścionka lub obrączki. Im biżuteria szersza i masywniejsza, tym powinna mieć większy rozmiar. Jeśli dobierzesz ją zbyt ciasną, może nawet odparzyć palec.

Kiedy najlepiej mierzyć palec pod pierścionek lub obrączkę?

Fizjologia ludzka sprawia, że rozmiar dłoni może się zmieniać nawet z godziny na godzinę. Pod wpływem ciepła, czyli w upalne dni, w naturalny sposób każdy z nas nieco puchnie. Niektórzy mają z tym szczególny problem – dotyczy to np. osób z nadciśnieniem, nieco większą wagą, chorobami tarczycy czy tendencją do gromadzenia wody w organizmie.

Przy mierzeniu pierścionka warto wziąć to pod uwagę i pomiarów dokonać, kiedy palce są w swojej „szerszej” wersji. Optymalny będzie dzień o umiarkowanej temperaturze i popołudnie lub wieczór. Wtedy dłonie są większe i nie ma ryzyka, że wybrany przy „chudych” palcach pierścionek zacznie Cię uciskać, np. podczas wieczornego przyjęcia.

Kupujesz pierścionek sobie? Oto, jak zmierzyć rozmiar pierścionka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka samodzielnie? Gdy chcesz sobie sama zrobić prezent lub dostajesz ten piękny drobiazg, ale uczestniczysz w jego zakupie, mamy dla Ciebie kilka metod.

Zmierz palec tasiemką lub sznurkiem

To najprostsza metoda. Odmierz kawałek wąskiej tasiemki, cienkiego sznurka lub nawet kawałka papieru. Tę zaimprowizowaną miarkę owiń wokół nasady palca tak, aby leżała dosyć luźno. Odmierzony kawałek zmierz starannie. To obwód Twojego pierścionka. Jeśli podzielisz obwód przez liczbę Pi, otrzymasz średnicę pierścionka.

Następnie samodzielnie sprawdź i porównaj wynik z rozmiarówką pierścionków u producenta biżuterii lub w sklepie. Możesz też po prostu przekazać wynik pomiaru jubilerowi, a on wyliczy rozmiar pierścionka za Ciebie.

Zmierz inny pierścionek

Jeśli masz w swoim kuferku na biżuterię pierścionki, które idealnie leżą na Twoim palcu, nic prostszego, jak kolejny pierścionek czy obrączkę kupić dokładnie w tym samym rozmiarze.

Jak to zrobić? Zmierz obwód lub średnicę starego pierścionka przy pomocy nitki czy suwmiarki lub – jeszcze lepiej – zanieś go do jubilera. W każdym sklepie z biżuterią fachowcy mają precyzyjne narzędzie do mierzenia, czyli miarkę jubilerską. Bardzo dokładnie zmierzy ona obwód biżuterii. To najlepszy sposób na to, by dokładnie dowiedzieć się, jak dobrać pierścionek.

Udaj się do sklepu jubilerskiego

Jeśli chcesz kupić nowy pierścionek, a nie masz ochoty samodzielnie bawić się w pomiary, zachęcamy, aby po pomoc zgłosić się do jubilera.

Z przyjemnością zmierzy on obwód Twojego palca i profesjonalnie dobierze rozmiar pierścionka czy obrączki, uwzględniając porę dnia, szerokość pierścionka oraz Twoje indywidualne odczucia i preferencje.

Jak zmierzyć rozmiar obrączki? Porady dla przyszłych nowożeńców

Przy wybieraniu obrączek sytuacja jest o tyle prosta, że najczęściej do jubilera udaje się para narzeczonych. Nie ma potrzeby mierzenia w sekrecie. Obie strony mogą więc wygodnie dopasować i wybrać odpowiedni model.

Musisz mieć na uwadze, że rozmiar obrączki będzie się nieco różnił od rozmiarów pierścionków, które nosisz. Obrączki są nieco szersze i inaczej wyprofilowane. Tabela rozmiarów u jubilera nie zawsze będzie się zgadzać z uniwersalną, dostępną np. w Internecie, rozmiarówką.

Jak zmierzyć rozmiar obrączki ślubnej? Podobnie jak w przypadku pierścionka, bez pomocy specjalisty może być to trudne. Organizm (zwłaszcza kobiecy) reaguje na zmiany temperatury, ciśnienia, porę dnia, stres i zmęczenie, a nawet moment cyklu miesiączkowego, w którym dana pani się znajduje. Samodzielne wybieranie obrączek może się skończyć tym, że pozornie idealny model będzie spadał z dłoni lub przeciwnie – cisnął i przeszkadzał.

Najlepiej, aby pomiarem obrączek zajął się jubiler, który dobierze rozmiar do konkretnego modelu. Doradzi on także, na której dłoni lepiej nosić obrączkę, bo od tego będzie też zależeć jej rozmiar.

Dobrym rozwiązaniem jest noszenie obrączki nie na wiodącej dłoni. Jeśli jesteś praworęczna/y, warto zakładać obrączką na dłoń lewą – wtedy ten piękny element biżuterii będzie mniej się zużywał. A jak już pamiętasz, lewa dłoń jest zawsze odrobinę szczuplejsza niż prawa. Nie mierz też obrączek po wysiłku fizycznym ani w stresie.

Konsultant lub jubiler doradzi Ci też, jaki kształt obrączek wybrać. Polecany model to np. taki z wewnętrzną soczewką (specjalnym uwypukleniem). Dzięki temu, gdy palec Ci niespodziewanie spuchnie, obrączka nie będzie się wrzynać w skórę całą swoją szerokością.

Dowiedz się również: Jak dbać o złotą biżuterię?

Kupujesz pierścionek zaręczynowy? Jak zmierzyć rozmiar pierścionka, ale tak by zrobić przyszłej narzeczonej niespodziankę?

Jak zmierzyć pierścionek zaręczynowy, który z założenia jest niespodzianką dla przyszłej narzeczonej? Jeśli chcesz zachować całą sprawę w sekrecie, najlepsze rozwiązanie to zanieść inny pierścionek damy Twojego serca do jubilera. Wybierz taki, który Twoja przyszła żona nosi bardzo często i pokaż go specjaliście.

Na tej podstawie jubiler dokona pomiarów i dobierze rozmiar pierścionka zaręczynowego tak, aby same zaręczyny były pod każdym względem sukcesem i szczęśliwą, zapamiętaną na całe życie chwilą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Open chat
Witaj!
Jak możemy pomóc?