Jak dbać o złotą biżuterię?

Jak wyczyścić złoto? Jak sprawić, aby Twój ukochany pierścionek, naszyjnik czy bransoletka odzyskały dawny blask, nie wydając krocia? Oto najlepsze sposoby.

Choć czyste złoto charakteryzuje się niezwykłą trwałością i odpornością na uszkodzenia, biżuteria wykonywana jest z jego stopów. To sprawia, że z biegiem czasu może utleniać się i niszczyć pod wpływem niewłaściwego użytkowania.

Ważne jest, aby odpowiednio dbać o swoje cenne błyskotki – w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Oto małe kompendium, które pomoże Ci zachować piękny wygląd złotej biżuterii na długie lata.

Jak dbać o złotą biżuterię na co dzień?

Tak jak wspominaliśmy, złoto niszczeje przez nieodpowiednie użytkowanie. Choć wiemy, że ciężko rozstać się z ukochanym pierścionkiem czy kolczykami, istnieją pewne sytuacje, w których nie powinny Ci towarzyszyć. Są to przede wszystkim prace domowe.

Detergenty, których używasz do sprzątania, działają niekorzystnie na złoto. Poza tym, pozostaje też kwestia możliwych uszkodzeń mechanicznych.

Mówiąc o chemii, nie sposb nie wspomnieć też o kosmetykach i perfumach. Zawarte w nich substancje mogą przyspieszać starzenie się biżuterii. Dlatego, zanim nałożysz akcesoria, upewnij się, że kosmetyki się wchłonęły, a skóra jest sucha.

Niewskazane są również kąpiele i długie prysznice z biżuterią. Wilgoć oraz produkty do mycia niestety sprzyjają nieestetycznym przebarwieniom na jej powierzchni.

Na koniec warto zadbać o odpowiedni sposób przechowywania złotej biżuterii. Najlepiej z dala od światła, powietrza i wilgoci, czyli na przykład w zamykanym kuferku. Aby uniknąć zarysowania przez inne ozdoby, każdą z nich można zawinąć w kawałek miękkiego materiału.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie złota jest oczywiście oddanie go w ręce jubilera. Inną opcją, zwłaszcza dla wielbicieli i kolekcjonerów biżuterii, jest zakup specjalnych środków do jej czyszczenia.

Są one sprzedawane w formie płynów, mleczek i past, które nie zawierają substancji żrących i powodujących korozję. Możesz postawić też na popularne ostatnio myjki ultradźwiękowe. Niewielkie zabrudzenia usuniesz przy pomocy domowych sposobów.

Czyszczenie żółtego złota

Najpopularniejsze, domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii wykorzystują produkty, które z pewnością znajdziesz w swoim gospodarstwie domowym. Należą do nich:

  • soda oczyszczona: w formie roztworu lub gęstej pasty. Pierwszy wariant sprawdzi się do namaczania biżuterii i aby go przygotować, wystarczy wsypać łyżkę sody oczyszczonej do szklanki ciepłej wody. Następnie należy namoczyć biżuterię i po około 20 minutach wyszorować miękką szczoteczką do zębów. Przy mocniejszych zabrudzeniach sprawdzą się „okłady” z gęstej pasty, którą stworzymy dodając do sody niewielką ilość ciepłej wody. Oczywiście po wyczyszczeniu złota należy je dokładnie osuszyć za pomocą miękkiej ściereczki lub ręcznika papierowego;
  • pasta do zębów – czyszczenie złota pastą do zębów to kolejny, sprawdzony sposób. Pastę nakładamy na miękką szczoteczkę do zębów (na przykład taką przeznaczoną dla małych dzieci) i delikatnie czyścimy złoto. Należy pamiętać o tym, żeby nie używać do tego celu pasty z twardymi drobinkami (najczęściej to pasty wybielające), aby nie porysować ozdób;
  • sok z cytryny – zanurzenie złotej biżuterii w świeżo wyciśniętym soku z cytryny to również dobry sposób na pozbycie się zanieczyszczeń. Po kilku minutach należy odłożyć błyskotki w suche miejsce, a po upływie około godziny dokładnie wypłukać je w czystej, letniej wodzie;
  • płyn do mycia naczyń, czyli pogromca zabrudzeń tłustych. Wystarczy kilka kropel na miskę ciepłej wody, aby uzyskać czyszczący roztwór. Biżuteria powinna przebywać w nim nie dłużej niż 15 minut. Jego zamiennikiem może być również szare mydło.

Czyszczenie białego złota

Cenne, białe złoto wymaga odpowiedniego traktowania. O ile nie zaszkodzi mu delikatne (i krótkie) moczenie w wodzie z płynem do mycia naczyń, usunięcie większych zabrudzeń powinniśmy powierzyć specjaliście.

Domowe sposoby na czyszczenie złota

Czym wyczyścić złoto połączone z kamieniami szlachetnymi? Takie pierścionki, naszyjniki czy kolczyki możemy delikatnie przecierać zwilżoną ściereczką, a na większe „porządki” zanieść do sprawdzonego zakładu jubilerskiego.

Dowiedz się również: Jak dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki?

Jak pozbyć się mikrorys na złotej biżuterii?

Mikrorysy na biżuterii to zazwyczaj efekt noszenia wielu ozdób naraz. Porysowana obrączka odzyska swój dawny wygląd dzięki polerowaniu jubilerską ściereczką.

Taki gadżet dostaniemy w sklepach internetowych i w salonach z biżuterią. Należy pamiętać, żeby przed polerowaniem dokładnie wyczyścić złoto, a następnie je osuszyć.

Co robić, by złota biżuteria utrzymywała swój blask?

Matowa i lekko wytarta biżuteria to sygnał, że warto odświeżyć ją u jubilera. Złote kolczyki, pierścionki czy zawieszki pokryte są cieniutką warstwą rodu, który zabezpiecza je i nadaje piękny blask. Rod się ściera, jednak można nałożyć jego nową warstwę. Taką usługę oferuje każdy dobry zakład jubilerski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Open chat
Witaj!
Jak możemy pomóc?