pierścionek zaręczynowy

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Wszystko zaczyna się od pierścionka zaręczynowego. To symbol miłości, nowej drogi, wspólnych planów na przyszłość. Dlatego to właśnie na nim skupimy dziś naszą i… Twoją uwagę.

Na początku są oświadczyny – morze łez, radość, szczęście, ekscytacja. Później przychodzi czas planowania i oczekiwania, aż do dnia ślubu, który jest tym najważniejszym. Ale nie wybiegajmy w przyszłość, choć z naszą romantyczną duszą nie jest to takie proste.

Zacznijmy od początku. Zaręczyny! Zgodnie z polską tradycją jest to najważniejszy zwyczaj okołoweselny. To właśnie wtedy mężczyzna wyznaje swoje uczucia, zadaje jedno magiczne pytanie, i jeśli słyszy „tak” – wkłada na palec ukochanej pierścionek. Jest to podniosła chwila, dlatego warto się do niej przygotować.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Sprawdź, żeby nie popełnić faux pas.

Tradycja i znaczenie noszenia pierścionka zaręczynowego

Zanim powiemy Ci, na który palec należy włożyć pierścionek zaręczynowy, słów kilka o wręczaniu tego typu biżuterii.

Czy wiesz, że ta tradycja była obecna już w czasach starożytnych? Kto by pomyślał… A jednak. Już wtedy zastanawiano się nad symbolem, który będzie wyrażał miłość, przywiązanie i wieczność. Wybór padł na okrąg. Wręczanie pierścionka w tym kształcie miało zapewniać trwałość i niezmienność uczuć.

W tamtym czasie dużym uznaniem cieszyły się żelazne pierścienie lub te wykonane z miedzi, a nawet z kości, które wręczało się wybrankom serca. Zwyczaj ten pielęgnowano w starożytnym Egipcie, następnie w Grecji i Rzymie. Był również obecny w średniowieczu. I tak oto przetrwał do naszych czasów.

W XIII wieku papież Innocenty III uznał, że zaręczyny poprzedzające ślub powinny mieć miejsce nie na kilka dni czy tygodni przed tym ważnym dniem, ale co najmniej kilka miesięcy. Wynikało to z faktu, że w tamtym czasie narzeczeni niezbyt dobrze się znali, o ile znali się w ogóle, więc potrzebowali czasu, który miał być swego rodzaju próbą i okazją do lepszego poznania się.

Dziś ślub zazwyczaj ma miejsce nie wcześniej niż 6 miesięcy po oświadczynach.

A czy wiesz, że zgodnie ze staropolską tradycją biżuteria zaręczynowa obowiązkowo miała mieć biały kamień? Mógł to być diament, brylant lub perła. W przypadku tej ostatniej błędne jest myślenie, że przynosi pecha. Jest wręcz odwrotnie! Tak samo jak brylant czy diament stanowi symbol trwałości uczuć i szczęścia.

Ponoć pierwszy pierścionek z brylantem został wręczony przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana w 1477 roku jako wyraz miłości do Marii Burgundzkiej.

Lata mijały, a pierścionek zaręczynowy od żelaznego pierścienia przeszedł sporą metamorfozę. Ewoluował, przybierając coraz bardziej finezyjne formy i zdobienia. Dziś do wyboru mamy prawdziwe dzieła sztuki, będące odzwierciedleniem wyjątkowego kunsztu i kreatywności jubilerów.

O ile dawniej po prostu wręczano pierścionek, o tyle dziś oświadczyny przyjmują coraz to bardziej wymyślną formę. Mężczyźni coraz częściej uciekają się do nietuzinkowych pomysłów na ten ważny moment. Chcą jak najbardziej zaskoczyć swoją wybrankę.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zastanawiasz się teraz, na której ręce należy nosić pierścionek zaręczynowy? To ważne, żebyś wiedział, którą dłoń wybrać.
W zdecydowanej większości państw, panie noszą pierścionek na lewej dłoni – znajduje się bliżej serca, a ponadto taka była tradycja w starożytnej Grecji, gdzie wierzono w istnienie żyły łączącej lewą rękę z sercem. To z kolei miało gwarantować miłość na wieki.
Ale uwaga! Zgodnie z polską tradycją biżuterię zaręczynową zakłada się na prawą dłoń. Dlaczego? Początek tego sięga 1864 roku i jest związany z pewną historią. To właśnie wtedy wiele kobiet straciło swoich mężów, którzy zginęli w powstaniu styczniowym.
Panie, na znak swojego wdowieństwa, przełożyły pierścionek z lewej dłoni na prawą. Był to symbol żałoby narodowej i upamiętnienie klęski powstania.

Współcześnie pierścionek noszony na palcu prawej dłoni ma przygotować miejsce na obrączkę. Czy to oznacza, że to właśnie na prawej ręce nosi się pierścionek zaręczynowy. Zgodnie z naszą tradycją – tak, ale oczywiście każda kobieta może nosić go tak, jak lubi najbardziej – zgodnie z własnymi preferencjami.

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Wiesz już, która dłoń jest najbardziej odpowiednia. A czy wiesz, na który palec powinien trafić pierścionek? Jeśli chodzi o okres narzeczeństwa, czas przed ślubem, należy wybrać palec serdeczny prawej dłoni, a więc ten, który znajduje się najbliżej małego palca.

Na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W tej kwestii sytuacja wygląda następująco… Trzeba pamiętać, że zawsze musi to być serdeczny palec. O ile przed ślubem jest to palec prawej dłoni, o tyle w momencie, kiedy pojawia się obrączka, pierścionek zaręczynowy można przełożyć na serdeczny palec lewej dłoni.

Oczywiście można również nosić pierścionek razem z obrączką – na prawej dłoni. Wiele kobiet decyduje się właśnie na ten krok, bo wówczas całość prezentuje się naprawdę pięknie. Ale… zawsze warto kierować się własnymi preferencjami i wygodą tak, aby biżuteria nie przeszkadzała podczas wykonywania codziennych obowiązków.

W tym momencie powinieneś wiedzieć już wszystko. Czas zatem rozpocząć poszukiwania idealnego pierścionka zaręczynowego!

Przeczytaj również: Jak dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Open chat
Witaj!
Jak możemy pomóc?