Na twoich ulubionych złotych kolczykach pojawił się nieestetyczny nalot? Spokojnie, ten kruszec tak ma. To naturalna reakcja, zwłaszcza jeśli złoto jest nieprawidłowo przechowywane, ma kontakt z perfumami czy kremem. Wówczas może utracić nie tylko swój kolor, ale i dawny blask.
Co robić? Na pewno nie warto panikować! Dwa wdechy i działamy! Nawet uporczywy nalot można usunąć. Czyszczenie ulubionej biżuterii jest prostsze, niż Ci się wydaje. Jest dużo sposobów na czyszczenie złota. Możesz wykorzystać domowe sposoby lub powierzyć biżuterię profesjonaliście w salonie jubilerskim.
W przyszłości warto pamiętać, aby złote kolczyki przechowywać w odpowiednim miejscu, jak np. szkatułka, i raz na jakiś czas usunąć z nich zabrudzenia. Czym wyczyścić złoto, również białe, jak przeprowadzić czyszczenie złota w domu, a także jak często czyścić złote kolczyki i inne biżuteryjne elementy wykonane ze złota? Sprawdź nasz poradnik.
Domowe sposoby, aby wyczyścić złote kolczyki
Złote kolczyki należy czyścić delikatnie, zachowując wyjątkową ostrożność, co nie oznacza, że nie możesz tego zrobić w zaciszu własnego domu – oczywiście pod pewnymi wyjątkami, ale o tym później. Zanim przejdziesz do działania musisz wyposażyć swój „warsztat pracy” w poniższe akcesoria:
- delikatna szmatka lub ściereczka,
- szczoteczki do zębów – pamiętaj, aby dobrać odpowiednią szczoteczkę o miękkim włosiu,
- w zależności od wybranej metody: soda oczyszczona, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń, cytryna.
Roztwór sody oczyszczonej
Soda oczyszczona to „lekarstwo” na rozmaite zabrudzenia. W przypadku klasycznej złotej biżuterii sprawdza się równie dobrze.
Krok 1. Na początek musisz przygotować roztwór sody oczyszczonej – w tym celu połącz sodę z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i wymieszaj.
Krok 2. Uzyskaną papką natrzyj złote kolczyki i zostaw na ok. 15-20 minut.
Krok 3. Na koniec za pomocą miękkiej szczoteczki i ciepłej wody usuń papkę z kolczyków i je wypoleruj.
Uwaga! Jeśli kolczyki mają niewielkie zabrudzenia, możesz 1 łyżkę sody wsypać do szklanki z ciepłą wodą i zanurzyć w niej kolczyki – na ok. 2 godziny. Po tym czasie wystarczy przetrzeć biżuterię i gotowe!
Pasta do zębów
Do czyszczenia biżuterii możesz wykorzystać pastę do zębów. To tani i łatwo dostępny produkt, ale wymaga zachowania wyjątkowej ostrożności. Przede wszystkim nie wybieraj pasty zawierającej granulki, bo może zarysować złoto. Tutaj także potrzebna będzie szczoteczka z miękkim włosiem. Aby wyczyścić złote kolczyki, musisz:
- Na szczoteczkę nałożyć odrobinę pasty do zębów.
- Delikatnie pocierać każdy kolczyk, tak aby włosie dotarło do najmniejszych nawet zakamarków.
- Później pozostaje już tylko przepłukać kolczyki w ciepłej wodzie i wysuszyć je za pomocą suchej szmatki.
Płyn do mycia naczyń
Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie złotych kolczyków jest płyn do mycia naczyń. Zanim jednak zanurzysz w nim swoją biżuterię – musisz przygotować roztwór. W tym celu do szklanki z ciepłą wodą wlej niewielką ilość płynu do naczyń. Następnie:
- do roztworu wrzuć kolczyki i pozostaw je w zależności od stopnia zabrudzenia; w każdej chwili możesz sprawdzić postępy czyszczenia; może to potrwać zarówno 5, jak i 35 minut,
- wyjmij kolczyki z roztworu i opłucz pod bieżącą wodą z resztek płynu,
- osusz biżuterię.
Sok z cytryny
Użycie soku z cytryny to kolejna metoda, aby biżuterii ze złota przywrócić blask. Cytryna wchodzi w reakcję z patyną i całkiem sprawnie, a co ważne skutecznie, usuwa nalot i zabrudzenia z takiej biżuterii, jak właśnie złote kolczyki.
Przekrój cytrynę na pół i jedną połówką pocieraj kolczyki. Należy wykonywać przy tym niezbyt gwałtowne ruchy. Nie spłukuj cytryny. Pozostaw ją na biżuterii na kilka godzin. Dopiero później wypłucz i przetrzyj delikatną ściereczką.
Możesz też wycisnąć sok z cytryny i wrzucić do niego swoje kolczyki. Cała reszta pozostaje bez zmian.
Jak czyścić białe złoto, by odzyskało swój blask?
Białe złoto wymaga zupełnie innego podejścia. Tutaj nie można wykonywać domowych zabiegów z użyciem pasty do zębów czy roztworu z sody oczyszczonej. Zamiast tego wyposaż się w gąbeczkę lub ściereczkę i poleruj.
Możesz też wyczyścić złote kolczyki (oczywiście z białego złota) roztworem amoniaku. Zanurz biżuterię – dosłownie na chwilę – a następnie wypoleruj. Przywrócenie dawnego piękna gwarantowane!
Jeśli biżuteria z białego złota traci swój blask, najlepiej systematycznie ją polerować, a jeszcze lepiej – oddać w ręce specjalistów do rodowania. W ten sposób będzie jak nowa i zyska odporność na uszkodzenia.
Jak czyścić złote kolczyki z brylantami lub innym kamieniem?
Bardzo delikatne są złote kolczyki z drogocennym kamieniem typu diament czy brylant. Tutaj potrzebna jest jeszcze większa delikatność niż w przypadku kolczyków z białego złota.
Odpada pasta do zębów i płyn do naczyń. Nie można używać żrących środków. Niewskazane jest też moczenie kamieni w gorącej wodzie, która może rozpuścić klej łączący kamień z metalem. Co więc zrobić? Czym czyścić złoto z cennymi kamieniami?
W miarę bezpiecznym rozwiązaniem będzie roztwór wody z mydłem. Polecamy mydło w płynie, które jest delikatniejsze, ale mimo wszystko nie wrzucamy kolczyków do mydlin, tylko moczymy w nich delikatną szmatkę i przecieramy nią biżuterię. W ten sam sposób można wyczyścić nie tylko kolczyki, ale również pierścionek z brylantem lub diamentem.
Profesjonalne preparaty do czyszczenia złotych kolczyków
Domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii są proste, a produkty do tego potrzebne łatwo dostępne – każdy z nas ma je w domu. Zalecamy jednak, aby cenną biżuterię czyścić środkami profesjonalnymi. Możesz je znaleźć w salonach jubilerskich.
W ten sposób masz pewność, że twoja biżuteria, którą darzysz niemałym sentymentem, bo może dostałaś ją w prezencie od mamy lub babci, nie ulegnie zniszczeniu. Wybierając profesjonalne środki do czyszczenia złota masz też pewność, że czyszczenie i pielęgnacja zakończą się sukcesem!
Bardzo dobrze sprawdzają się m.in kąpiel do złota, płyn do czyszczenia i pielęgnacji złotej biżuterii czy ściereczka do złota, która czyści, poleruje i zabezpiecza biżuterię przed ciemnieniem. Świetnym gadżetem jest myjka dźwiękowa – dzięki niej czyszczenie wyrobów jubilerskich jest proste i przyjemne.
Profesjonalne czyszczenie w salonie jubilerskim
Najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie ulubionych kolczyków jest oddanie ich do salonu jubilerskiego. W ten sposób będziesz mieć pewność, że twojej biżuterii nic nie grozi. Profesjonaliści używają wysokiej jakości środków przeznaczonych do czyszczenia złota i biorą odpowiedzialność za efekty takich prac.
Czy w salonie można wyczyścić tylko biżuterię z kamieniami? Zdecydowanie nie! W ręce specjalistów możesz powierzyć każdy rodzaj biżuterii – z białego, żółtego i różowego złota, z kamieniami i bez.
Jak często czyścić złotą biżuterię?
Najlepiej systematycznie – raz na kilka miesięcy! W ten sposób unikniesz większych zabrudzeń, przedłużysz piękno i trwałość biżuterii. Czerwona lampka powinna się zaświecić w momencie, kiedy na kolczykach lub innych elementach biżuteryjnych zauważysz nalot w kolorze zielonkawym lub czarnym, a biżuteria utraciła dawny blask.
Należy wziąć pod uwagę, że najszybciej czernieje złoto próby 333, jeśli więc zależy Ci na biżuterii trwałej – wybierz złoto próby 585 lub 750.
Oczywiście proces utleniania można powstrzymać, dbając o właściwe przechowywanie kolczyków i innej biżuterii. Pudełko lub szkatułka powinny być zamykane i mieć kilka przegródek – każda na jeden element. Biżuteria nie może też się ze sobą stykać.